Reberz Logo

Kuru Ciltler İçin Ev Yapımı Yüz Maskesi Nasıl Yapılır?

Bakım - 27-06-2021
Kuru Ciltler İçin Ev Yapımı Yüz Maskesi Nasıl Yapılır?

  Kuru cilt kaşıntılı, pürüzlü ve tahriş olmuş olabilir, ancak yüzünüzdeki cilt kuruduğunda da hoş görünmeyebilir. Yüz maskesi kullanmak, cildi rahatlatmak için yüzünüze yoğun nem vermenin ideal bir yoludur - hatta dışarı çıkıp mağazadan pahalı bir seçenek satın almanıza bile gerek kalmaz. Avokado, muz, konserve balkabağı veya çilek gibi mutfağınızda bulunan eşyalarla kuru cildinizi tedavi edebilecek birkaç farklı nemlendirici maske hazırlayabilirsiniz.

Kremalı Avokado Maskesi

Bir avokadoyu ezin. Avokado, yüzünüze nem artışı sağlayabilecek iyi yağlar ve besinlerle doludur. Avokadoyu ikiye kesmek için keskin bir bıçak kullanın ve çekirdeğini çıkarın. Avokado kabuğu yarısından çıkarın ve bir kaseye koyun. Avokadoyu oldukça pürüzsüz olana kadar çatalla ezin.

 • Avokado küçükse, maskeniz için kullanmak üzere kabuğu her iki yarıdan çıkarmak isteyebilirsiniz. Yüzünüzün her yerine yayabileceğiniz bir maskeye sahip olmalısınız.

Avokadoyu ezdikten sonra kaseye 2 yemek kaşığı (30 ml) sade yoğurt, 1 çay kaşığı (5 ml) zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı (15 ml) organik bal ekleyin. Tüm malzemeleri pürüzsüz bir macun gibi tamamen birleştirmek için karıştırın.

 • Maske akıcı görünüyorsa ve avokadonun yalnızca yarısını eklediyseniz, biraz daha avokado karıştırarak kalınlaştırın.
 • Avokado ve zeytinyağındaki omega yağ asitleri, cildiniz susuz kaldığında oluşabilecek cilt hücreleri arasındaki çatlakların iyileşmesine yardımcı olur.
 • Bal ve yoğurt, cildi nemlendirmeye ve yumuşatmaya yardımcı olan yatıştırıcı bileşenlerdir.

Maske tamamen karıştığında parmaklarınızı kullanarak tüm yüzünüze dikkatlice dağıtın. Avokado ve zeytinyağındaki omega yağ asitlerinin nüfuz etmesi için maskenin cildinize 15 ila 20 dakika oturmasına izin verin.

 • Maskeyi saç çizginizin çevresine uygularken dikkatli olun. Saçınıza bulaşırsa bal çok yapışkan olabilir.

Maskeyi en az 15 dakika cildinizde beklettiğinizde lavabodan aldığınız ılık suyla durulayın. Maske oldukça yapışkan olabileceğinden, çıkarılmasına yardımcı olması için bir bez kullanmak isteyebilirsiniz.

 • Özellikle saç çizginiz boyunca iyice duruladığınızdan emin olun.

Muzlu Nemlendirici Maske

Bir muzu soyun ve yatay olarak ikiye bölün. Muzun yarısını bir kaseye koyun ve çoğunlukla pürüzsüz olana kadar bir çatal kullanarak ezin.

 • Muz, cildi yumuşak ve pulsuz tutmak için hücre yenilenmesini desteklemeye yardımcı olan A vitamini açısından zengindir

Muzu ezdikten sonra kaseye 1 yemek kaşığı (15 ml) bal ve 4 yemek kaşığı (23 gr) öğütülmüş yulaf ekleyin. Maske homojen bir kıvama gelene kadar malzemeleri karıştırmak için bir kaşık kullanın.

 • Maske çok kalınsa 1 çorba kaşığı (15 ml) sütü karıştırarak biraz inceltebilirsiniz.
 • Bal cildi nemlendirmeye yardımcı olur ve kuru, kaşıntılı cildi yatıştırmaya yardımcı olmak için doğal anti bakteriyel özelliklere sahiptir.
 • Öğütülmüş yulaf, kuru, ölü cilt hücrelerini yüzünüzden çıkarmaya yardımcı olabilecek doğal bir eksfolianttır.

Maske tamamen karıştığında parmaklarınızı kullanarak yüzünüze ve boynunuza dikkatlice uygulayın. 15 ila 20 dakika cildinize oturmasına izin verin, böylece malzemeler işe yarayacak zamana sahip olur.

 • Maskeyi cildinize yayarken dairesel bir hareket kullanmak, yulafın daha etkili bir şekilde pul pul dökülmesine yardımcı olabilir.

15 ila 20 dakikanız dolduğunda maskeyi ılık suyla yıkayın. Kolay durulamıyorsa maskeyi çıkarmak için bir bez kullanın, ancak cildinizi tahriş etmemek için nazik olun.

 • Maskenizin faydalarını en üst düzeye çıkarmak için, duruladıktan hemen sonra nemlendiricinizi uygulayın.

Nemlendirici Kabak Baharat Maskesi

Bir mutfak robotunda veya blenderde, 2 su bardağı (450 g) konserve balkabağı, 4 yemek kaşığı (60 ml) az yağlı vanilyalı yoğurt, 4 yemek kaşığı (60 ml) bal ve 1 çay kaşığı (5 g) balkabaklı turta baharatını karıştırın. Karışım pürüzsüz olana kadar püre haline getirin.

 • Kabak, cildi nemlendirmeye ve yumuşatmaya yardımcı olan antioksidanlar ve A ve C vitaminleri ile yüklüdür.
 • balkabağı turtası baharatının kokusuna hayran değilseniz, balkabağı turtası baharatını atlayabilirsiniz.

Maske bileşenleri tamamen birleştiğinde parmaklarınızı kullanarak cildinize nazikçe masaj yapın. Tüm yüzünüzü oldukça kalın bir tabaka halinde kapladığınızdan emin olun ve 10 ila 15 dakika boyunca cildinizde bekletin.

 • Maskeyi ellerinizle uygulamak istemiyorsanız, yüzünüze sürmek için fondöten fırçası gibi düz bir makyaj fırçası kullanabilirsiniz.

Maske en az 10 dakika yüzünüze oturduktan sonra ılık suyla durulayın. Sorun yaşıyorsanız maskeyi çıkarmaya yardımcı olması için yumuşak bir mikrofiber bez kullanın.

Nemlendirici Çilek Yüz Maskesi

Büyük bir kapta 10 taze çilek, ¼ su bardağı (85 g) arı poleni, 3 yemek kaşığı (45 ml) çiğ bal, 1 yemek kaşığı (15 ml) zeytinyağlı mayonez ve birkaç damla lavanta esansiyel yağını karıştırın. Malzemeleri tamamen karışana kadar çırpma teli ile karıştırın.

 • Çilekler, C vitamini içerir ve alfa hidroksi asitler bakımından zengindir, bu da kuru, ölü cilt hücrelerinin pul pul dökülmesine yardımcı olur.
 • Sağlıklı gıda mağazalarında bulabileceğiniz arı poleni granülleri aynı zamanda kuru cildin pul pul dökülmesine yardımcı olur, böylece nemlendirici bal cilde daha kolay nüfuz edebilir.
 • Zeytinyağlı mayonez, cildi nemlendirmeye ve yumuşatmaya yardımcı olurken aynı zamanda güçlü antioksidanlar sağlar.
 • Lavanta esansiyel yağı, maskeye aromaterapi bileşeni verir. Lavanta kokusundan hoşlanmıyorsanız, en sevdiğiniz uçucu yağı maskeyi koklamak için kullanın.

Malzemeler tamamen karıştığında parmaklarınızı kullanarak yüzünüze dikkatlice sürün. Uygulandıktan sonra, yaklaşık 20 dakika uzanın ve rahatlayın, böylece maskeden maksimum faydayı elde edebilirsiniz.

 • Maskeyi uygularken göz çevresinden uzak durmaya dikkat edin.

20 dakikanız dolduğunda, maskeyi nazikçe çıkarmak için ılık suyla nemlendirilmiş bir bez kullanın. Yüzünüzü ılık suyla durulayın ve en sevdiğiniz nemlendiriciyi kullanın.